Moc atrakcji czeka na krakowian podczas 20. Dnia Otwartego Magistratu, który odbędzie się już w niedzielę, 5 czerwca i połączy dwa istotne dla naszego miasta tematy: obchody jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. A wszystko to w lekkim, ale edukacyjnym tonie, w myśl zasady: „nauka przez zabawę”.

Fot. Materiały organizatorów

– Smoki i ekologia zdominują tegoroczny Dzień Otwarty Magistratu. Wybór takiej tematyki wskazuje na nasze zakorzenienie w przeszłości, ale i odważne spojrzenie w przyszłość – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej. – Z jednej strony chcemy pokazać krakowianom miejsca, których nie odwiedzają na co dzień oraz przypomnieć ważne dla naszego miasta wydarzenia, a przewodnikiem w tej wędrówce będzie smok. Z drugiej zaś, po raz kolejny mocno stawiamy na elementy związane z ochroną klimatu i pokazujemy realne działania, które podejmujemy jako miasto oraz przypominamy, co każdy z nas może robić, aby chronić naszą planetę, czyli de facto zadbać o przyszłość naszą i naszych dzieci – dodaje.

Tegoroczne wydarzenia w ramach Dnia Otwartego odbędą się w dwóch lokalizacjach: w magistracie na placu Wszystkich Świętych oraz w Rynku Podgórskim.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Zachęcam do zwiedzania pałacu Wielopolskich i dawnego Ratusza Podgórskiego, a także do zapoznania się z działalnością krakowskiego samorządu – zachęca prezydent Jacek Majchrowski, który o godz. 10.00 przywita krakowian na pl. Wszystkich Świętych, a chwilę później w Rynku Podgórskim.

Plac Wszystkich Świętych

Motywem przewodnim wydarzeń w tej lokalizacji będzie… smok. Ma to związek z obchodami jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Już w nocy z soboty na niedzielę na frontowej ścianie pałacu Wielopolskich zabłyśnie smok. W niedzielę rano dziedziniec przed budynkiem zmieni się w scenę, na której wystąpią aktorzy krakowskich teatrów. Podczas licznych warsztatów dowiemy się jak przygotować domowe archiwum fotograficzne, weźmiemy udział w quizie o legendach krakowskich i smoczym torze przeszkód, poznamy proces wypieku krakowskiego obwarzanka czy nauczymy się wykonywać upcyklingowe figurki smoków. Dzieci będą mogły także spróbować swych sił w sztuce tworzenia komiksów, odbić swój pamiątkowy smoczy linoryt oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Będzie można wziąć udział w zespołowym turnieju planszówek i zdobyć ostatni, nienaruszony egzemplarz gry planszowej „Kod Krakowa”! Tradycyjnie będzie można zwiedzić reprezentacyjne sale Pałacu Wielopolskich, w których na uczestników będą czekały kolejne niespodzianki. Zwiedzanie odbywać się będzie w towarzystwie znanych krakowskich przewodników w zorganizowanych grupach po uprzedniej rejestracji.

Wydarzenia w magistracie trwać będą do godz. 16.00.

Rynek Podgórski

– Warsztaty, eksperymenty naukowe, gry i pokazy – na Rynku Podgórskim pokażemy proklimatyczne i proekologiczne działania miasta – mówi dyrektor Monika Chylaszek. – Dowiemy się jak zbudować ogród deszczowy lub mini ogródek w donicy, zajrzymy do ula, poznamy sekrety miejskich zapylaczy, zbudujemy domki dla owadów, pokonamy wodny tor przeszkód, a do obserwacji naukowych zjawisk użyjemy mikroskopów. Chętni będą mogli próbować swoich sił w zawodach wytwarzania energii elektrycznej za pomocą rowerów lub ręcznego kołowrotka. Zgłębimy też sztukę recyklingu, zarówno jak prawidłowo segregować odpady, ale również jak je ponownie wykorzystać do stworzenia np. breloczków z dętek rowerowych czy portfeli z kapsułek po kawie. Nasi ekodoradcy odpowiedzą na pytania dotyczące miejskich programów dotacyjnych – wymienia dyrektor Chylaszek.

Wraz z pracownikami Muzeum Podgórza będzie można zwiedzić Ratusz Podgórski i salę im. Franciszka Maryewskiego. Wśród atrakcji na Rynku Podgórskim przewidziano ponadto spacery tematyczne z przewodnikami, gry podwórkowe, animacje dla dzieci, balonowe zwierzaki. Dostępny będzie także miniserwis rowerowy.

Na scenie zagra folkowa artystka Megitza, czyli kobieta z białym kontrabasem oraz Big Band ze szkoły muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego, a o godz. 17.00 rozpocznie się koncert finałowy legendarnego zespołu VOO VOO.

W obydwu lokalizacjach przewidziano także rozdawanie sadzonek ziół, konkursy z nagrodami, fotobudki, strefy gastronomiczne, degustacje kawy i świeżo tłoczonym soków.

– Aby zapewnić dogodne przemieszczanie się pomiędzy obiema lokalizacjami uruchomiliśmy tego dnia bezpłatną, zabytkową linię tramwajową pomiędzy placem Wszystkich Świętych i Rynkiem Podgórskim – dodaje Monika Chylaszek.

Pobierz wejściówkę na spacer tematyczny

Śladami krakowskich smoków, miejskich legend i historycznych zakamarków... – spaceruj z nami i poznawaj Kraków w ramach Dnia Otwartego! Wybierz temat, który cię interesuje i zapisz się na spacer. Rejestracja jest dostępna tutaj. Prosimy, aby osoby które zapisały się na spacer, pojawiły się w miejscu zbiórki 10 minut przed rozpoczęciem wycieczki.

Plac Wszystkich Świętych

Oprowadzanie po pałacu Wielopolskich / Michał Kozioł / pięć tur zwiedzania

Zajrzyjmy do miejsc na co dzień niedostępnych – w tym do gabinetu prezydenta Krakowa i przewodniczącego Rady Miasta. Zwiedzimy również zabytkowy hol Kamienny i sale reprezentacyjne.

Krakowski bestiariusz, czyli smok wawelski i przyjaciele / Alicja Zioło / spacer dla dorosłych

Wybierzmy się na safari ulicami wieczornego Krakowa! Poznamy stwory, które w świetle dnia mogą pozostać niezauważone, ale w czasie tego spaceru – w promieniach zachodzącego słońca – będą w centrum uwagi.

Krakowskie legendy / Alicja Zioło / spacer rodzinny

Uczestnicy spaceru usłyszą m.in. o królowej Jadwidze i Nawojce – pierwszej dziewczynie, która sforsowała zamknięte drzwi Akademii Krakowskiej.

Prasłowiański Kraków – wycieczka rowerowa / Alicja Zioło / spacer dla dorosłych

Dowiemy się, jak według naszych przodków powstał świat i jak tłumaczono sobie jego funkcjonowanie. Poznamy przedstawicieli słowiańskiego panteonu i ślady, jakie zostawili w naszych obyczajach. Obejrzymy też dwa najważniejsze krakowskie zabytki związane z polskimi pradziejami.

Śladami krakowskich smoków / Anna Stalmach / spacer rodzinny

Smok wawelski nie jest jedyny w mieście. Poszukajmy więc jego wizerunków i poznajmy tajemnice strzeżone od lat.

Wici między magistratami / Jakub Jastrzębski / spacer dla dorosłych

Architektura początku XX w. odmieniła obraz architektoniczny Krakowa i Podgórza. Kolejne odsłony stylów historycznych zostają przełamane secesją, a wraz z nią kamienice oplatają rośliny. Czy umiemy je dostrzec w codziennym pędzie? Czy potrafimy odkryć, po jakie rośliny sięgali ówcześni twórcy?

Wygraj „Kod Krakowa” – zaawansowana gra planszowa / fundacja Bookowy Dom

Celem gry jest zainteresowanie krakowskiej młodzieży, zwłaszcza tej mieszkającej na odległych osiedlach, przeszłością i teraźniejszością miasta. Podczas zabawy uczestnicy odkryją łączące się ze sobą jak puzzle kolejne dzielnice Krakowa i związane z nimi miejsca.

Ruch i ekologia na Dniach Otwartych Magistratu

Plenerowe zajęcia fitness, sadzonki ziół kuchennych i warsztaty zero waste, to plan na najbliższą niedzielę, który zrealizowany zostanie w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie” i „Kraków w formie”.

Podgórze

Oprowadzanie po Ratuszu Podgórskim i sali im. Franciszka Maryewskiego / pracownicy Muzeum Podgórza

Przyjrzyjmy się najpiękniejszej sali Podgórza, w której niegdyś obradowali miejscy radni oraz gdzie odbywały się znamienite bale.

Podgórskie Safari / Melania Tutak / spacer rodzinny

Rodzinny spacer tropem podgórskiego artystycznego zwierzyńca. Zobaczymy, gdzie domu pilnuje lew, gdzie tajemnicze słonie, gdzie ptaki, a gdzie mądra sowa.

Zielone Krzemionki / Izabela Mistarz / spacer dla dorosłych

Dominujące ponad krajobrazem Podgórza, wapienne wzgórza Krzemionek to miejsce malownicze i pełne sekretów. Według legendy to właśnie tu prowadził swą słynną pracownię Pan Twardowski.

Twierdza Kraków w zieleni – spacer do fortu 31 „św. Benedykt” / spacer dla dorosłych

Przewodnicy ze stowarzyszenia „Rawelin” opowiedzą m.in. o zieleni pofortecznej, szańcu artyleryjskim i byłym kamieniołomie. A na koniec pokażą niedostępny na co dzień fort 31 „św. Benedykt”.

Dzień otwarty Magistratu harmonogram