Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Firma Artim Sp. z o.o. uprzejmie informują, że w dniach 25 listopada 2022 roku - 1 stycznia 2023 roku na płycie Rynku Głównego w Krakowie od strony Wieży Ratuszowej odbywać się będzie Jarmark Bożonarodzeniowy.

Boże Narodzenie to święto pełne uroku: to rodzinne spotkania przy wigilijnym stole, wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd. W radosnych chwilach Świąt przeżywanych wspólnie składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Zwyczaj ten praktykowany jest od dawna, kojarzy się z darami jakie przynieśli Dzieciątku pastuszkowie i królowie. Prezenty składane są w Wigilię pod choinką lub wręczane w jej pobliżu. Skąd jednak mieć właściwy prezent? Można go wykonać samemu lub wybrać i kupić.

Zapraszamy do odwiedzin Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Głównym w Krakowie. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć świąteczny prezent na każdą kieszeń. Po udanych zakupach wszyscy mogą posilić się przy stoiskach gastronomicznych oraz zatrzymać się przy estradzie, aby podziwiać występy zespołów artystycznych.

Organizowany przez nas od ponad 30 lat Jarmark Bożonarodzeniowy nawiązuje do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisał się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i z zagranicy o czym świadczą artykuły zamieszczane w wielu mediach z całego świata. Więcej w dalszym ciągu tej informacji.

W ramach tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w 85 kioskach handlowych i gastronomicznych. Gościć będziemy również kupców z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. regionalne produkty, ciasta, słodycze, wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp.

Na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego zostanie ustawiona drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy.

Do dyspozycji Urzędu Miasta Krakowa organizatorzy udostępniają 4 bezpłatne stoiska targowe, przeznaczone dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. W tym roku zaprezentują swoje wyroby takie Instytucje Charytatywne jak m.in. Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stawiamy na Łapy, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej GAUDIUM ET SPES Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Integracji Oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „EMAUS”, Fundacja Człowiek dla Zwierząt, Fundacja Jesteśmy Ludźmi, Beskidzka Fundacja Hospicyjna, Fundacja Dzieciom „Kolorowy Most”, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe. Miasta zaprzyjaźnione, które w tym roku zaprezentują się na Rynku Głównym w Krakowie to Kijów oraz Lwów. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety w/w instytucji, dlatego szczególnie zapraszamy, aby zainteresować się ich ofertą.

Kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.
Jak co roku na Jarmarku zagości tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy.

Na Jarmarku znajdą się również stoiska z polskimi potrawami z grilla, m.in. karkówka, szaszłyki, golonka, warzywa, kapusta zasmażana, kiełbasa, sery góralskie. Będzie również miejsce na stoisko z pierogami, a także stoisko serwujące zupy: pomidorowa, grochowa, czosnkowa, dyniowa, cebulowa, fasolowa, grzybowa, jarzynowa, staropolska, bigos wegański, barszcz, żurek, kwaśnica, bigos, gulasz. Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie na Jarmarku znajdzie się miejsce na „Grzaniec Galicyjski”, wina i miody pitne. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: ręcznie zdobionych pierników, prażonych orzechów, krówek, ciast, ciasteczek, będą również hiszpańskie pączki (churrosy), placki góralskie moskole, węgierskie langosze oraz kurtosze przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijane na drewniany wałek i wypiekane w specjalnym piecu, podawane na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą. Na Jarmarku będą też tradycyjne miody i wyroby pszczelarskie. Będzie można znaleźć także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucz francuski, kombinerki i młotki, kłódki, żelazka, koło zębate, czekoladową podkowę na szczęście, czy też czekoladę na gorąco, naturalną chałwę turecką oraz naturalne słodycze tureckie.

Tegorocznemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych. Naszym założeniem jest, aby była to impreza kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie.

W sobotę 26 listopada 2022 roku o godzinie 11:45 zapraszamy na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godzinie 12:00. Około godziny 12:30 ponownie wystąpi Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, następnie zapraszamy na występ Krakowskiego Chóru Dziecięcego o godzinie 13:30.

W środę 30 listopada 2022 roku o godzinie 18:00 na estradzie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy „Adalex”.

W dniu 1 grudnia 2022 roku na Rynku Głównym w Krakowie spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Krakowa. Jesteśmy jednym ze sponsorów tej imprezy. Wspólnie z Muzeum Krakowa organizujemy Korowód Szopek. Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczyna się spotkaniem o godz. 10:00 pod Pomnikiem Adama Mickiewicza, natomiast prezentacja poszczególnych szopek oraz ich twórców odbędzie się o godz. o 12:00 na estradzie Jarmarku Bożonarodzeniowego (od strony Wieży Ratuszowej). Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 80.

W piątek 2 grudnia 2022 roku zapraszamy na koncert chóru „Jaszczury” o godzinie 19:00.

W sobotę 3 grudnia 2022 roku na estradzie Jarmarku o godzinie 12:00 zaprezentuje się Gmina Rabka-Zdrój. W tym samym dniu wystąpi również Maciej Gucik z koncertem na akordeonie o godzinie 13:00, a o godzinie 16:00 odbędzie się koncert zespołu „Włodek Mazoń i przyjaciele”. O godzinie 16:30 na scenie obok Bazyliki Mariackiej odbędzie się koncert w wykonaniu zespołu Soundbox, a o godzinie 17:15 planowane jest uroczyste włączenie iluminacji drzewka świątecznego.

W niedziele 4 grudnia 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się Prezentacja Gminy Biskupice, a o godzinie 18:30 zaprezentuje się Grupa ZUMBA Skała.

W poniedziałek 5 grudnia 2022 roku o godzinie 16:30 odbędzie się występ Szkoły Podstawowej nr 151.

W dniu 6 grudnia 2022 roku o godzinie 14:15 grupa 147. Mikołajów wsiądzie na przystanku Rondo Grzegórzeckie do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju MPK S.A. Świąteczny tramwaj przejedzie na Plac Wszystkich Świętych, a następnie mikołaje przejdą na Rynek Główny, gdzie o godzinie 14:35 na estradzie Jarmarku Bożonarodzeniowego odbędzie się występ Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. O godzinie 14:45 mikołaje przejdą na Plac Wszystkich Świętych, gdzie Urząd Miasta Krakowa, MPK S.A. i Firma ARTIM Sp. z o.o. przekaże im prezenty dla małych pacjentów szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. Około godziny 16:20 mikołaje spotkają się z dziećmi i przekażą paczki. Przejazd Mikołajów organizuje MPK S.A., które w tym roku obchodzi 147-lecie istnienia.

W dniu 8 grudnia 2022 roku o godz. 16:00 rozpocznie się Międzynarodowy projekt „Mosty Między Miastami”. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 9-10 grudnia 2022 roku. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

W sobotę 10 grudnia 2022 roku o godzinie 13:00 zapraszamy na koncert zespołu folklorystycznego „Vesnianka” z Ukrainy. O godzinie 14:00 odbędzie się koncert zespołu folklorystycznego „Staroľubovňan” ze Słowacji. W tym samym dniu o godzinie 15:00 na estradzie Jarmarku zaprezentuje się Gmina Pcim. W tym samym dniu odbędzie się również występ grupy kolędniczej „Pleśnioki” z Pleśnej o godzinie 17:00.

W niedzielę 11 grudnia 2022 roku o godz. 11:00 krakowscy kupcy przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie. Również w niedzielę od godziny 12:00 prezentować będzie się Gmina Zielonki. O godzinie 18:00 zapraszamy na Świąteczny koncert Narodowego Zespołu Bandurzystów Ukrainy.

W dniu 13 grudnia 2022 roku o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert patriotyczny chóru „Jaszczury”.

W dniu 15 grudnia 2022 roku o godzinie 12:00 zapraszamy na występ Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1.

W dniu 16 grudnia 2022 roku o godzinie 10:00 zapraszamy na prezentację Marki Lokalnej Karpating (Beskid Gorlicki). W tym samym dniu o godzinie 12:00 odbędzie się koncert artystów z Ukrainy.

W dniach 16 i 17 grudnia 2022 roku o godzinie 18:00 w wyjątkowo świątecznej atmosferze Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Głównym odbędzie się kolejna edycja koncertu ŚPIEWAJ Z NAMI! Kolędowanie z krakowskimi chórami. Wspólne kolędowanie z krakowskimi chórami to już krakowska tradycja. Kolędy, które znamy, lubimy i pamiętamy z dzieciństwa, te najbardziej ciepłe, melodyjne i piękne, zabrzmią ponownie w interpretacji krakowskich chórów. Cykliczny projekt ŚPIEWAJ Z NAMI! Kolędowanie z krakowskimi chórami ma podwójny wymiar – jest okazją nie tylko do podtrzymania wspaniałej tradycji wspólnego kolędowania, ale również stanowi ukłon w stronę krakowskich zespołów chóralnych, które działają w naszym mieście tak licznie i prężnie.

Na sobotę 17 grudnia 2022 roku zaplanowano najbarwniejszą imprezą Jarmarku - Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział wiele autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W tym dniu zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie o godzinie 11:30, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek gdzie na estradzie Jarmarku około godziny 12:00 zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” w Krakowie.

W niedzielę 18 grudnia 2022 roku o godzinie 12:00 zapraszamy na uroczyste składanie życzeń świąteczno-noworocznych przez Włodarzy Miasta Krakowa oraz Kościoła krakowskiego. Przed spotkaniem o godzinie 11:30 odbędzie się koncert pastorałek „Pokój nieśmy ludziom wszem”, wystąpią Jacek Wójcicki, Anna Sokołowska, Lidia Jazgar, Łukasz Lech. W tym samym dniu o godzinie 13:00 rozpocznie się prezentacja Gminy Limanowa. Następnie o godzinie 18:00 zapraszamy na występ Krakowskiego Chóru Dziecięcego. O godzinie 18:30 odbędzie się koncert artystów z Ukrainy.

W poniedziałek 19 grudnia 2022 roku o godzinie 19:00 zapraszamy na świąteczny koncert chóru „Jaszczury”.

W dniu 20 grudnia 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się występ Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 6.

W dniu 22 grudnia 2022 o godzinie 17:00 odbędzie się świąteczny koncert artystów Klubu „Pod Jaszczurami”. O godzinie 19:00 zapraszamy na występ „Lubię te dni grudniowe...”. Usłyszymy najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie

W drugi dzień Świąt, 26 grudnia 2022 roku o godzinie 14:00 zapraszamy na wspólne kolędowanie na estradzie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Pokaz i kolędowanie przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”.

W czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego prezentować się będą krakowskie szkoły podstawowe.

Prezentacje Gmin odbywają się na estradzie oraz na stoisku promocyjnym umieszczonym w okolicy estrady Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Partnerem Głównym Jarmarku Bożonarodzeniowego jest TAURON – jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największy dystrybutor i jeden z największych sprzedawców oraz wytwórców energii elektrycznej. Koncern dostarcza energię do ponad 5,5 miliona klientów. Od trzech lat firma realizuje Zielony Zwrot, który oznacza transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii poprzez inwestycje w farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne.

Firma aktualnie dysponuje jedenastoma farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych, trzema elektrowniami fotowoltaicznymi oraz 34 wodnymi. Do 2030 roku TAURON zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. 

- Kraków słynie na całym świecie gościnnością, dobrym smakiem i smykałką do robienia interesu. Zapraszam na Jarmark na Rynku Głównym w Krakowie. Przez kilkanaście dni w jednym miejscu można wykonać wszystkie świąteczne sprawunki, zachwycając się urodą tego miejsca, a także skorzystać z bogatej jak zawsze oferty wydarzeń towarzyszących. Ja polecam szczególnie gorąco pokaz szopek, który uwodzi wyobraźnię tak dzieci, jak i dorosłych – wyjaśnia zaangażowanie w wydarzenie Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.
Patronami medialnymi tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego są: TVP3 Kraków, RMF FM, RMF MAXXX oraz LoveKraków.pl.

Wystrój Jarmarku to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany pachnącymi choinkami w liczbie ponad 500 sztuk oraz ciepłym, białym światłem.
Pragniemy podkreślić, że Jarmark Bożonarodzeniowy to impreza kulturalno-handlowa, samofinansująca się. Organizatorzy ponoszą wszelkie opłaty w wysokości zgodnej z przepisami tj. opłatę dzierżawną.

Jarmark Bożonarodzeniowy wraz z imprezami towarzyszącymi na trwałe wpisał się w kalendarz imprez licznie odwiedzanych przez mieszkańców Krakowa i turystów, od lat jest elementem
promocji naszego miasta. Tak jak w ubiegłych latach nasz Jarmark odwiedzi wielu Krakowian, a także turystów z kraju i z zagranicy.

Otrzymujemy wiele zapytań o Jarmark Bożonarodzeniowy z polskich ośrodków informacji turystycznej oraz z wielu krajów Europy i świata. Informacje o Targach ukazują się w folderach i innych wydawnictwach, m.in. w roku 2007 we Włoszech wydano książkę opisującą Targi Bożonarodzeniowe w różnych krajach Europy, która również zawierała opis naszych Targów, wymieniając je jako jedne z najciekawszych wydarzeń w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W 2007 roku Targi Bożonarodzeniowe zostały nawet nazwane hitem zimowego sezonu turystycznego. W 2012 roku ukazał się artykuł, w którym CNN Travel ogłosił Kraków najlepszym miejscem do spędzania świąt, zapraszając na Konkurs Szopek i na nasze Targi. W 2013 roku miesięcznik „Wesele” dla nowożeńców wydawany na Tajwanie polecił Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie jako jedną z dwunastu najciekawszych podróży poślubnych po świecie. W styczniu 2014 roku miesięcznik Elle opisał Targi Bożonarodzeniowe w Dreźnie, Berlinie, Brukseli, Pradze i w Kopenhadze, a Targi w Krakowie uznał za jedne z dziesięciu najpiękniejszych w Europie! W 2015 roku na stronie www.thenews.pl ukazał się artykuł opisujący krakowskie Targi Bożonarodzeniowe jako „jedne z najbardziej udanych dorocznych atrakcji turystycznych na południu Polski”, również w tym samym roku na stronie internetowej www.aluxurytravelblog.com ukazał się artykuł, w którym zostało opisane 15 europejskich jarmarków. Jako jedyne w Polsce opisane zostały Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie. W 2016 roku CNN wymienił krakowski kiermasz wśród 10 najlepszych targów bożonarodzeniowych na świecie. Kraków znalazł się w tym rankingu wśród takich miast, jak m.in. Berlin, Wiedeń, Strasburg, Montreal, Praga, Florencja czy Kopenhaga. Autorzy zestawienia podkreślali niesamowitą atmosferę, szeroki wybór ręcznie malowanych baniek choinkowych, bibelotów. Krakowskie targi świąteczne docenił także „Newsweek", za szczególnie wyjątkowy klimat, ofertę produktów regionalnych i liczne koncerty kolęd. Kraków znalazł się wśród takich miast europejskich, jak Praga, Brema, Bruksela, Hamburg, Amsterdam, Wiedeń i Strasburg. Targi zostały również wyróżnione przez brytyjski dziennik „The Guardian" jako jedno z najciekawszych europejskich miejsc, które można odwiedzić w czasie zimowych ferii świątecznych. W roku 2019 Targi Bożonarodzeniowe znalazły się wśród 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie według rankingu Portalu Travelist. W roku 2022 krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie uzyskał wysoką renomę w Polsce i na świecie, o czym świadczy wiele wyróżnień branżowych m.in. otrzymane w 2017 roku Godło „Teraz Polska” w kategorii na Najlepsze Produkty i Usługi.

Więcej informacji można uzyskać w biurze organizacyjnym Firmy ARTIM Sp. z o.o. Kraków, ul. Św. Gertrudy 14, tel.(12) 421 67 12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w biurze znajdującym się na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Biuro Organizacyjne
ARTIM Sp. z o.o.
Kraków, ul. Św. Gertrudy 14
tel. 12 421 67 12