Krakowska Fundacja Pełna Życia prowadzi dwa projekty opieki wytchnieniowej skierowane do mieszkających w Krakowie rodzin i opiekunów faktycznych opiekujących się długoterminowo osobą niesamodzielną. 

 

Opiekun faktyczny zgłaszając się do jednego z projektów otrzyma indywidualne, kompleksowe, a przede wszystkim specjalistyczne wsparcie z zakresu informacji i doradztwa. Porad i wsparcia udzielają specjaliści: psycholog, lekarz pielęgniarka fizjoterapeuta, pracownik socjalny. Przewidziano szkolenia dotyczące opieki nad osobą niesamodzielną w miejscu zamieszkania i uczestnictwo w grupach wsparcia. Najważniejszym wsparciem, na jaki mogą liczyć rodziny osób niesamodzielnych, jest bezpłatna usługa krótkoterminowej opieki odciążeniowej w miejscu zamieszkania. 

Projekty odpowiadają na potrzeby, które dostrzegliśmy w szerokim gronie podopiecznych Fundacji oraz ich rodzin i znajomych. Odpowiadając na nie, spojrzeliśmy kompleksowo na problem, w którym często znajdują się opiekunowie osób niesamodzielnych. Mowa tu o okolicznościach, gdy opiekun znajduje się w trudnej sytuacji i nie jest w stanie czasowo zajmować się bliską mu osobą. Bywa tak, że opiekun musi udać się na zabieg do szpitala lub wyjechać na kilka dni, albo najczęściej  jest już zmęczony stałą opieką i wymaga odpoczynku. Niestety zdarza się też tak, że opiekunowie rezygnują z potrzebnych im zabiegów lub leczenia, nie mając możliwości pozostawienia swojego bliskiego pod profesjonalną opieką. Zamknięci w domu z osobą niesamodzielną nie korzystają z niezbędnych i przysługujących im świadczeń oraz wsparcia, co pogłębia ich izolację i wykluczenie społeczne. Zakres i forma pomocy dostosowane są do indywidualnych potrzeb zgłaszających się rodzin, dają im poczucie bezpieczeństwa, kiedy na tydzień lub dwa zostawią bliską osobę pod opieką specjalistów zespołu odciążeniowego. Po zakończeniu wsparcia wytchnieniowego rodzina otrzymuje też propozycje rozwiązania głównych problemów opiekuńczych i plan na dalszą opiekę nad osobą niesamodzielną. 

Projekty w realny sposób dają możliwość bezpiecznego pozostawienia osoby niesamodzielnej pod opieką zawodowego opiekuna oraz specjalistycznego zespołu odciążeniowego. Pozwalają opiekunowi osoby niesamodzielnej na wytchnienie w pełnieniu obowiązków, a oprócz tego pomagają mu zdobyć brakujące umiejętności w opiece nad osobą zależną lub np. dobrać sprzęt rehabilitacyjny. Dodatkowo w siedzibach obu projektów można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z możliwością otrzymania długofalowej pomocy. Projekty skierowane są do mieszkańców Krakowa, a  udział w nich jest całkowicie bezpłatny i nie jest wymagane orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych funkcjonuje w ramach projektu  „Opieka odciążeniowa w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej oraz wsparcie doradczo – informacyjne opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych i ich podopiecznych zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.”. Projekt jest prowadzony przez Fundację Pełną Życia jako zadanie zlecone w ramach zadań publicznych Miasta Krakowa.

Kontakt:

Szkolne 14, 31-976 Kraków (wejście od ulicy Struga)

Tel: +48 512 361 939

Tel: +48 512 361 898

Tel: +48 510 742 669

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.wsparciekrakow.pl

 

“Wspornik -  Punkt Wsparcia Opiekunów”

Projekt realizowany przez Fundację Pełną Życia w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Kontakt:

Skawińska 11/12, Kraków 31-066

Tel: +48 882 100 615

Tel: +48 882 022 536

Tel: +48 882 055 848

Tel: +48 882 043 572

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.wspornik.org