W dniach 19-22 kwietnia br. zapraszamy na wydarzenia otwarte FESTIWALU "WSCHÓD-ZACHÓD", realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2022 w dzielnicach I, III, VI, XI.

 

Mieszkańcy dzielnic I, III, VI i XI, w ramach zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2022 pt. „Wydarzenia otwarte Festiwalu Wschód-Zachód”, mogą skorzystać z bezpłatnych wejść na wybrane spektakle organizowane w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” przez Fundację Widowisk Masowych we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.

 

Harmonogram dostępnych bezpłatnie dla mieszkańców dzielnic I, III, VI i XI spektakli:

 

19.04.2023 środa

  • 13:00 - Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

spektakl „Playback” - Teatr PLAYBACK (Kraków) - 120’

  • 16:00 - Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50

Spektakl "Bajki Ole Zmruż-oczko" - Niezależny projekt, realizowany w ramach programu stypendialnego Goethe-Institut - 40’

 

20.04.2023 czwartek

  • 15:00 - Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

Spektakl-czytanie “Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” - projekt realizowany przy Centrum Edukacji Kulturalnej Opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego + dyskusja po spektaklu - 45’

 

21.04.2023 piątek

  • 14:00 - Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

Spektakl „Podróż niebieskiej strzały” - Ludowy artystyczny zespół teatr-studio "Mały książę" - 30’

 

22.04.2023 sobota

  • 12:00 - Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

Spektakl „Słoneczne niebo” - Lwowski obwodowy akademicki teatr lalek - 45’

  • 14:00 - Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Scena pod Kopułą

Spektakl „Karuzela Wierszy” - Teatr Groteska - 40’

 

Uwaga: aby wejść bezpłatnie na jeden z wymienionych wyżej spektakli, należy spełnić dwa warunki:

  1. być mieszkańcem dzielnic I, III, VI lub XI

  2. przed spektaklem poinformować osobę sprawdzającą bilety, że jest to darmowe wejście w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa z dzielnicy nr … (tu należy podać numer swojej dzielnicy zamieszkania).

 

Spektakle są grane w języku ukraińskim (lub są bez słów). Część z nich ma polskie napisy. Poniżej znajdują się szczegółówe informacje dotyczące samych spektakli, wieku publiczności, itd.

 

 

Opisy spektakli:

 

Spektakl "Playback"

19.04 śr \ 13:00 \ 90-120' \ Język spektaklu: UKR \ Brak napisów \ 12+ \ 🇵🇱 Polska (Kraków) \ Teatr PLAYBACK \ Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

UKRAIŃSKI TEATR PLAYBACK W KRAKOWIE (KRAKÓW, POLSKA)

Od września do grudnia 2022 r. ukraińscy imigranci – szkoleniowcy – prowadzili kurs dla swoich współobywateli na temat podstaw improwizacji i teatru playbacku wspólnie z polskim teatrem Scena Supernova. Po zakończeniu kursu kilka osób postanowiło kontynuować grę w teatrze, i w taki sposób stworzono zespół 7 Ukraińców: muzyk, czworo aktorów i 2 prowadzących występy.

WYSTĘP PLAYBACK / WYSTĘP TEATRU PLAYBACK

Teatr playback nie opiera się na scenariuszu. Prowadzący wychodzi i rozpoczyna rozmowę z widzami. Oni natomiast mają możliwość podzielenia się osobistymi historiami i doświadczeniem (o związkach, wypadkach w dzieciństwie, relacjach rodzinnych, itp.). Prowadzący zadaje pytania doprecyzowujące i aktorzy przekształcają usłyszaną historię na minispektakl.

 

Spektakl "Bajki Ole Zmruż-oczko"

19.04 śr \ 16:00 \ 40' \ Język spektaklu: UKR \ Brak napisów \ 5+ \ 🇺🇦 Ukraina (Charków-Winnica) \ niezależny projekt, realizowany w ramach programu stypendialnego Goethe-Institut \ Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50

+ dyskusja po spektaklu

NIEZALEŻNY PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU STYPENDIALNEGO GOETHE-INSTITUT (CHARKÓW-WINNICA, UKRAINA)

Program realizowany w ramach programu stypendialnego Goethe-Institut mającego na celu udzielenie nadzwyczajnej pomocy dla ukraińskich działaczy kultury przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Nad projektem pracowali przedstawiciele charkowskiego Państwowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru im. Szewczenki, winnickiego Akademickiego Obwodowego Teatru Lalek i niezależni twórcy.

SPEKTAKL „BAJKI OLE ZMRUŻ-OCZKO”

Reżyser Ołeksandr Kowszun (Oleksandr Kovshun)

Obecnie, gdy trwa wojna, jak nigdy wcześniej ważna jest rozmowa z dziećmi na poważne tematy, ale robić to należy figuratywną mową sztuki, w sposób, który minimalizuje ewentualne traumy. Właśnie taką „rozmową” jest ten spektakl. Scenariusz na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

 

 

Spektakl-czytanie “Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”20.04 czt

15:00 \ 45' \ Język spektaklu: UKR \ Brak napisów \ 5+ \ 🇵🇱 Polska (Opole) \ Projekt realizowany przy Centrum Edukacji Kulturalnej Opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego \ Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

+ dyskusja po spektaklu

PROJEKT TEATRALNY REALIZOWANY PRZY CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ TEATRU OPOLSKIEGO IM. JANA KOCHANOWSKIEGO (OPOLE, POLSKA)

Wszyscy aktorzy biorący udział w tym przedstawieniu zostali zaproszeni do realizacji projektu i są amatorami, chociaż większość z nich była w mniejszym lub większym stopniu związana z teatrem. Znaczna część grupy przyjechała do Opola po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

CZYTANIE TEATRALNE „NIC, DZIKA MRÓWKA, ADAM I EWA”

Reżyser Ałła Krekotniwa (Alla Krekotnieva)

„Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” to opowieść o początku stworzenia świata, historia pierwszych ludzi, napisana przez polską dramatopisarkę Malinę Prześlugę. Na początku było Nic, które wiodło szczęśliwe życie w swojej „nicości”. Tak rozpoczyna się Genesis – wielkie Nic i nic prócz niego. Pojawienie się nieproszonych gości – Dzikiej Mrówki, Adama i Ewy rujnuje całkowity spokój Niczego…

Malina Prześluga subtelnie i prostym językiem opisuje proces budowania relacji, poznawania się i powstawania uczuć. Czytanie kierowane jest do dzieci od 6 do 80 lat.

 

Spektakl „Podróż Niebieskiej strzały”

21.04 pt \ 14:00 \ 30' \ Język spektaklu: UKR \ Napisy: PL \ 5+ \ 🇺🇦 Ukraina (Równe) \ Ludowy Artystyczny Zespół Teatr-Studio „Mały książę” \ Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

LUDOWY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY – STUDIO TEATRALNE „MAŁY KSIĄŻE” (RÓWNE, UKRAINA)

Studio stworzono w 1978 roku. Obecnie obejmuje 9 grup edukacyjnych. Ściśle współpracuje ze szkołami ogólnokształcącymi, szpitalami dziecięcymi, schroniskiem dla nieletnich, ośrodkiem rehabilitacji wychowawczej „Osobływa dytyna”. Studio jest laureatem i zdobywcą Grand Prix wielu międzynarodowych i ogólnoukraińskich festiwali teatralnych.

SPEKTAKL „PODRÓŻ NIEBIESKIEJ STRZAŁY”

Reżyser: Anastasija Jakowyszyna (Anastasiia Yakovyshyna)

„Podróż Niebieskiej strzały” to dobra i wzruszająca bajka na motywach powieści Gianniego Rodariego o tym samym tytule. W noworoczną noc zabawki ze sklepu Wróżki wsiadają do pociągu „Błękitna Strzała” i wpadają w wir niesamowitych wydarzeń. Lalka, Indianin, Pilot, Pluszowy Miś i Szmaciany Piesek próbują odszukać maleńkiego chłopczyka Francesco, który w noworoczną noc został bez prezentu. To historia przyjaźni, miłosierdzia, poświęcenia, która ogrzeje widzów nawet w największy mróz.

 

Spektakl „Słoneczne niebo”

22.04 pt \ 12:00 \ 45' \ Bez słów \ Brak napisów \ 5+ \ 🇺🇦 Ukraina (Lwów) \ Lwowski obwodowy akademicki teatr lalek \ Sala teatralna Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

AKADEMICKI OBWODOWY TEATR LALEK (LWÓW, UKRAINA)

Lwowski Teatr Lalek rozpoczął swoją działalność 15 kwietnia 1946 roku premierą sztuki Mała Gęś. Obecny repertuar teatru reprezentują zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Teatr aktywnie koncertuje, bierze udział w regionalnych, krajowych i międzynarodowych wydarzeniach i festiwalach, zarówno na Ukrainie, jak i za granicą.

Od marca 2017 roku teatr aktywnie pracuje nad swoim nowym obliczem i nowymi obszarami pracy - spektakle edukacyjne dla dzieci, repertuar dla dorosłych, projekty edukacyjne, wydarzenia interdyscyplinarne.

SPEKTAKL "SŁONECZNE NIEBO"

Teatr ruchu "Słoneczne niebo" to spektakl, który zaprasza dzieci w nienachalną przestrzeń ruchu i kontemplacji. Każdy uczestnik może wybrać, jak zachowa się w tej przestrzeni - odbierać ją jako ruchomy obraz lub jako platformę do aktywnej zabawy.

Aktorzy tworzą tu różne kompozycje plastyczne, które zmieniają się wzajemnie i są otwarte na udział dzieci. Celem spektaklu jest stworzenie komfortowej przestrzeni do wyrażania siebie, relaksacji i treningu abstrakcyjnego myślenia. Pomaga również w pozbyciu się stresu.

Spektakl powstał dzięki metodologii i wsparciu litewskiego Teatru Dunsema.

 

Spektakl „Karuzela Wierszy”

22.04 sb \ 14:00 \ 40’ \ Język spektaklu: UKR \ Brak napisów \ 5+ \ 🇵🇱 Polska \ Teatr Groteska \ Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Scena pod Kopułą

+ dyskusja po spektaklu

Dziesięć wierszyków, lalki, teatr cieni i para utalentowanych aktorów z Ukrainy - przewodników po świecie bajek.

Zapraszamy na nowy spektakl w reżyserii Lecha Walickiego i Denisa Lemaikina, dla dzieci od najmłodszych lat, przygotowany w całości w języku ukraińskim. Fabuła to 10 wierszy poetów polskich i ukraińskich, wśród nich Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Grigorija Falkowicza, Oleksandra Parhomienki i Płatona Woronko. Widzowie poznają zapominalskiego Pana Hilarego i rozśpiewaną rodzinę Tralalińskich, kotka, który nie chciał iść do szkoły, myszkę, co liczyła kocie ogonki, wyjątkowo łakomego niedźwiadka oraz wiele innych postaci.

Kameralny spektakl nawiązuje formą do dziecięcych teatrzyków. Za scenę służy niewielkie okno chatki. To w nim rozgrywają się ciepłe i zabawne historie, z czytelnym morałem, opowiadane przez aktorów, z wykorzystaniem techniki teatru cieni i rozmaitych lalek.

Grają:

Daria Kysilevska – aktorka Teatru Lalek „Bajka”, absolwentka Wydziału Kultury i Sztuki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego, lubiąca teatralne eksperymenty.

Denys Lemaikin – aktor lalkarz Kijowskiego Miejskiego Akademickiego Teatru Lalek, założyciel, dyrektor artystyczny i wykładowca Teatru „LITO” w Kijowie.