XI Święto Rodziny Krakowskiej

28 maja (niedziela), godz. 11-19 – tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków

26-28 maja – w instytucjach kultury, sportu i rekreacji

 

Święto Rodziny Krakowskiej to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalno-rodzinny krajobraz Krakowa. Wydarzenie promuje wartości rodzinne, integrację wielopokoleniową, profilaktykę zdrowia, aktywny tryb życia, ciekawe formy spędzania czasu, zaangażowanie w sport, kulturę i sztukę. Równocześnie ukazuje Kraków jako miasto przyjazne rodzinie, atrakcyjne miejsce zamieszkania i pobytu, dbające o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, zdrowie seniorów, bezpieczeństwo mieszkańców i gości.

W tym roku już po raz trzeci, w dniach 26-28 maja br., Święto zostanie zorganizowane w formule trzydniowej, która została ciepło przyjęta przez mieszkańców naszego miasta. Aktywności dla rodzin zostaną zorganizowane, równolegle w różnych punktach Krakowa, w podmiotach miejskich i komercyjnych prowadzących działania na rzecz krakowskich rodzin. Kluby sportowe, młodzieżowe domy kultury, centra kultury, muzea, teatry oraz prywatne firmy prowadzące ośrodki sportowe i rekreacyjne bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie bogatej i różnorodnej oferty programowej dla krakowskich rodzin w ramach tegorocznego Święta. W ciągu trzech dni rodziny będą mogły wziąć udział w przygotowanych z tej okazji piknikach, grach miejskich i plenerowych, wycieczkach, spektaklach, wystawach, konkursach i warsztatach.

Kulminacyjny punkt Święta, które jest wydarzeniem plenerowym, odbędzie się w niedzielę 28 maja, w godzinach 11-19, w tym roku po raz pierwszy na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków – kolejnym wartym poznania, atrakcyjnym, zielonym obszarze Krakowa. 

Tutaj rodziny będą mogły razem, aktywnie spędzić czas, biorąc udział w grach i zabawach, różnorodnych aktywnościach sportowych, warsztatach i konkursach. W wydzielonych obszarach będą odbywać się pokazy, prezentacje i animacje.

Tematem przewodnim XI Święta Rodziny Krakowskiej będzie szeroko rozumiana aktywność ponadpokoleniowa rodzin, pod hasłem: „Rodzina to drużyna”.

Teren Święta zostanie podzielony na sześć stref tematycznych: Rodzina to drużyna w kulturze, Rodzina to drużyna w sporcie i rekreacji, Rodzina to drużyna w edukacji i rozrywce, Rodzina to drużyna w ekologii, Rodzina to drużyna w zdrowiu i Rodzina to drużyna w bezpieczeństwie.

Moc atrakcji, nie tylko dla najmłodszych, przygotują przedstawiciele służb mundurowych: pokazy ratownictwa (m.in. drogowego i wodnego), pokazy straży pożarnej, straży granicznej i wojska.

Podczas Święta przedstawiciele służby zdrowia, pracownicy krakowskich szpitali, centrów medycznych i NFZ będą udzielać porad oraz prowadzić akcje profilaktyczne. Kobiety z grupy wiekowej od 50 do 69 będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii (zgodnie z zasadami refundacji NFZ).

Święto Rodziny Krakowskiej to również wspaniała okazja, aby podzielić się z potrzebującymi najcenniejszym darem, jakim jest krew, w specjalnie zorganizowanym punkcie krwiodawstwa, w „Krwiobusie”. Będzie również możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami będzie informować na temat możliwości adopcji psów i kotów. Wszyscy krakowianie będą mogli wesprzeć podopiecznych Krakowskiego Schroniska dla Zwierząt poprzez udział w zbiórce zabawek i żywności oraz drobne datki składane do puszek.

Na scenie zlokalizowanej w centralnym miejscu, cały czas będzie można oglądać występy solistów, grup wokalnych i tanecznych, spektakle teatralne i pokazy. O godzinie 18 rozpocznie się koncert finałowy – przy dźwiękach znanych i lubianych utworów będzie można pośpiewać i zatańczyć.

Tegoroczne Święto Krakowskiej Rodziny z pewnością będzie dla mieszkańców Krakowa integrującym, wielopokoleniowym, rodzinnym spotkaniem, niepowtarzalną okazją do aktywnego spędzania czasu i pomoże odkryć bogatą oraz różnorodną ofertę aktywności sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych dostępnych w naszym mieście.

 

Więcej informacji: kkr.krakow.pl

 

 

 

XI ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ

28 maja 2023 r.

tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków

 

rozpoczęcie: godz. 11:00

oficjalne otwarcie: godz. 12:00

koncert zespołu DE COLT: 18:00

zakończenie: 19:00

 

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XI edycji Święta Rodziny Krakowskiej – wyjątkowym, plenerowym wydarzeniu adresowanym do krakowskich rodzin z dziećmi, które odbędzie się w niedzielę 28 maja na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków.

Organizator: Urząd Miasta Krakowa: Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, wraz z partnerami, przygotowuje moc atrakcji.

Wydarzenie promuje wartości rodzinne, integrację międzypokoleniową, profilaktykę zdrowia, aktywny tryb życia, ciekawe formy spędzania czasu oraz zaangażowanie w sport, kulturę i sztukę. Równocześnie ukazuje Kraków jako miasto przyjazne rodzinie, atrakcyjne miejsce zamieszkania i pobytu, dbające o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, zdrowie seniorów, bezpieczeństwo mieszkańców i gości.

Podczas XI Święta Rodziny Krakowskiej swoją ofertę zaprezentują jednostki miejskie, ośrodki kultury, kluby sportowe, szpitale i centra medyczne, służby mundurowe, organizacje pozarządowe oraz firmy działające na terenie Krakowa, które swoją szeroką ofertę kierują dla rodzin wielopokoleniowych, najmłodszych, nastolatków i seniorów.

Hasło przewodnie XI Święta Rodziny Krakowskiej to „Rodzina to drużyna”.

Teren imprezy zostanie podzielony na 6 stref tematycznych takich jak: „Rodzina to drużyna w sporcie i rekreacji”, „Rodzina to drużyna w kulturze”, „Rodzina to drużyna w edukacji i rozrywce”, „Rodzina to drużyna w ekologii”, „Rodzina to drużyna w zdrowiu”, „Rodzina to drużyna w bezpieczeństwie”.

Na scenie zaprezentują się soliści, zespoły wokalne i taneczne, grupy teatralne oraz sportowcy. O godzinie 18:00 rozpocznie się koncert finałowy – znane i lubiane szlagiery klasyki polskiej i światowej muzyki wykona zespół DE COLT.

 

Wstęp wolny.

 

W programie XI Święta Rodziny Krakowskiej:

 

Gry oraz zabawy ruchowe i edukacyjne dla całych rodzin

Quizy i konkursy z nagrodami

Występy muzyczne i taneczne oraz koncert finałowy (DE COLT)

Cyrk Bambolino – teatralne widowisko dla najmłodszych

Treningi i aktywności sportowe (np. nordic walking, Body Brain Cross, kometka, ścianka wspinaczkowa)

Pokazy wybranych dyscyplin sportowych (np. karate, teqball, piłka siatkowa, szabla sportowa, badminton, rugby, futbol amerykański, bule); pokazy wybranych dyscyplin Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, przyrodnicze itp. – o różnorodnej tematyce

Pokazy sprzętu i wyposażenia służb mundurowych (policji, straży pożarnej, straży miejskiej, straży granicznej, wojska obrony terytorialnej, wodnego pogotowia ratunkowego)

Pokaz tresury psów służbowych straży granicznej, psów ratowniczych straży pożarnej, a także psich terapeutów

Gry terenowe dla rodzin wielopokoleniowych

Możliwość uzyskania informacji o adopcji psów i kotów, zbiórka karmy i zabawek dla zwierząt ze schroniska

Porady zdrowotne, konsultacje medyczne, badania lekarskie (m.in. mammografia, badanie stóp w kierunku płaskostopia), możliwość wyrobienia kart EKUZ, oferta dla kobiet w ciąży

Kursy pierwszej pomocy

Zbiórka krwi („Krwiobus”)

Możliwość rejestracji do bazy dawców szpiku, prowadzonej przez Fundację DKMS

Promocja działań realizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin zastępczych

Promocja wydarzeń kulturalnych, czytelnictwa itp.

Strefa food trucków, Wawelobus

Strefa dmuchańców, strefa relaksu

 

Święto Rodziny Krakowskiej odbywa się w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę!".

 

Więcej informacji: kkr.krakow.pl