KURDWANÓW - PIASKI WIELKIE - WOLA DUCHACKA

AktualnościNIE MOŻESZ WYJECHAĆ W WAKACJE? WYJDŹ Z DOMU!
(14.06.2013)

list Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pani Anny Okońskiej -Walkowicz
w sprawie wakacji 2013

Wielce Szanowni Państwo,

Rodzice, Dzieci i Młodzież krakowskich szkół,

każdego roku radość perspektywy wakacyjnego wypoczynku gasi smutek powodowany brakiem możliwości wyjazdu poza Kraków, któremu często towarzyszy też brak nadziei na ciekawe i pozwalające na oddech od szkolnych rygorów oferty spędzenia tych letnich dni.

Tak wcale nie musi być. Tak nie może być zwłaszcza w nadchodzące wakacje!

Miasto Kraków finansuje wiele różnorodnych przedsięwzięć, których celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży uczestniczenia w zajęciach, które sprawią im radość i jednocześnie wpłyną korzystnie na ich ogólny rozwój. Szerzej otwierają swoje drzwi obiekty sportowe, kulturalne, ze swoją ofertą wychodzą też na przeciw instytucje pozarządowe.

W te wakacje chcemy dodatkowo sprawić, aby nawet w szkole nie było nudno. Projekt „ Lato w szkole „ jest propozycją, w której dla zainteresowanych zostaną zorganizowane zajęcia o charakterze sportowym, rekreacyjnym, ale też edukacyjno-kulturalnym. W ramach zajęć będzie można korzystać z wakacyjnej oferty muzeów i klubów sportowych, zostaną otwarte boiska i sale gimnastyczne. Projekt będzie wzbogacony ofertą bezpłatnych zajęć na krakowskich basenach. Szkoły, które zgłoszą akces do tego projektu dostaną na jego realizację środki finansowe, a nauczyciele prowadzący zajęcia będą zatrudnieni na umowę zlecenie. Na ten projekt miasto przeznacza 2 miliony złotych.

Zwróciłam się z prośbą do Dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów, by zbadali gotowość nauczycieli i potrzeby uczniów w zakresie uczestniczenia w tym projekcie. Na 4 czerwca, który był ostatnim dniem zgłoszenia przez szkoły chęci udziału zainteresowanie zgłosiło ponad 60 szkół. Warto sprawdzić, czy wśród zgłoszonych znajduje się szkoła, która jest blisko miejsca zamieszkania ucznia, lub zdecydować się na udział w zajęciach szkoły, która jest dalej, ale ma bardziej interesującą dla nas ofertę. Po wakacjach będę ciekawa opinii i uwag na temat tego, jak Państwa zdaniem zafunkcjonował ten program.

Również Młodzieżowe Domy Kultury przygotowały specjalną wakacyjną ofertę dla wszystkich uczniów spędzających lato w Krakowie.

Przez całe wakacje znajdą w nich coś dla siebie i maluchy i całkiem już dorośli uczniowie.

 Centrum Młodzieży Jordana ul. Krupnicza, ul. Helclów niemal przez cały lipiec zaprasza na zajęcia świetlicowe z odrębnym programem dla dzieci młodszych i starszych. Plenery i warsztaty plastyczne dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Również miłośnicy filmu animowanego, fotografii, a także rękodzieła artystycznego mogą doskonalić swoje umiejętności na zajęciach warsztatowych. Dla dzieci i młodzieży wszystkich typów szkół przygotowano wakacyjny kurs nauki gry na gitarze lub keyboardzie oraz śpiewu. Na początku lipca Centrum Młodzieży zaprasza na popołudniowe lekcje tańca współczesnego, a niemal przez cały lipiec na otwarte zajęcia sportowo- rekreacyjne. Zachęcająco wygląda też oferta proponowanych konsultacji dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: m.in. certyfikacja kompetencji informatycznych, warsztaty twórczego pisania.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży ul. Wietora, ul. Dietla, ul. Szeroka proponuje w tym roku ofertę wakacyjną o intrygującym haśle „ Bezgrzeczne lato”. W pierwszych dniach lipca organizatorzy zapraszają przede wszystkim na warsztaty interdyscyplinarne mające na celu połączenie formuły wypoczynku z aktywnością twórczą, która otwiera w młodym człowieku nowe przestrzenie wrażliwości i odczuwania, stwarza możliwość wszechstronnego rozwoju. Cały lipiec upłynie w klimacie muzyki – warsztatów gitarowych, instrumentów klawiszowych i jazzu. W sierpniu rozpoczną się zajęcia w ramach Letniej Akademii Sztuk Walki. W ofercie znajdziecie też Państwo sporo ciekawych zajęć tematycznych, plenerowych, a także propozycje wycieczek.

 Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada przez cały lipiec czeka na „łowców przygód”, którzy w ramach tego projektu będą oczywiście poszukiwać skarbu, łowić dźwięki i w kręgu tajemnic przygotują ekspedycję w nieznane. W sierpniu organizatorzy zapraszają na obóz artystyczno-rekreacyjny w Sianożętach.

MDK „Dom Harcerza” ul. Lotnicza obiecuje swoją ofertą objąć ok.3000 dzieci i młodzieży. Przez cały lipiec, a także drugą połowę sierpnia będzie tu można ciekawie spędzić czas m.in. na warsztatach rękodzielniczych, plastycznych, gitarowych. Organizatorzy zadbali też o zajęcia sportowe, spotkania z interesującymi ludźmi i wyjścia do ciekawych miejsc.

Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej będzie pracował dla dzieci i młodzieży nieprzerwanie cały okres wakacji. Upłyną one tutaj pod znakiem plastyki, muzyki i tańca. Propozycje obejmują też cieszące się dużym zainteresowaniem „Spotkania z fantastyką”, wyjścia i wyjazdy w malownicze plenery. Nie zabraknie też różnorodnych zajęć o charakterze świetlicowym.

Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” ul. Reymonta, Olszanica postawił w tym roku na organizację wyjazdów poza Kraków. W ofercie znajdą Państwo kolonie, obozy jeździecko-rowerowe, rehabilitacyjne, plastyczno-rekreacyjne, modelarsko- rekreacyjne. Można też miło spędzić czas na półkolonii, którą organizatorzy poprowadzą przez cały lipiec.

Młodzieżowy Dom Kultury ul. Beskidzka, ul. Na Wrzosach Kieruje swoją ofertę głównie do dzieci w wieku 8 – 12 lat. Oprócz szerokiego wachlarza zajęć stacjonarnych i wycieczek po Krakowie, przewidziano też warsztaty letnie w Mrzeżynie, warsztaty taneczne w Murzasichlu, a także obóz sportowy w Gardiejach.

Młodzieżowy Dom Kultury os. Tysiąclecia zaprasza dzieci i młodzież codziennie od 10.00 do 15.00 na zajęcia do Klubu Czasu Wolnego, Klubu Internautów, Pracowni Plastycznej. W wybrane dni tygodnia czekają też na chętnych projekcje filmowe, taneczne treningi i możliwość sprawdzenia swoich wokalnych talentów w karaoke. Nie zabraknie też wycieczek po Małopolsce. O godz.13. codziennie będzie oczekiwał słodki poczęstunek.

Młodzieżowy Dom Kultury os. Kalinowe, os. Szkolne proponuje szeroki wachlarz zajęć zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W ofercie nie brakuje ambitnych zajęć muzycznych w studio piosenki, a także warsztatów gitarowych. W ramach zajęć tanecznych będzie można doskonalić technikę street dance, a także tanie towarzyski. Na chętnych czekają też zajęcia interaktywne w Parku Edukacji Globalnej, a także zabawy językowe. Nie zabraknie wycieczek i rejsów po Wiśle.

Młodzieżowy Dom Kultury os. Na Stoku jest do dyspozycji ze swoją ofertą dla uczniów pozostających w mieście od 1 do 26 lipca.

 

Szanowni Państwo,

to oczywiście tylko niektóre propozycje z szerokiej oferty, którą przygotowały dla Państwa Dzieci instytucje Gminy Miejskiej Kraków. Poinformuję Państwa o nich w następnym liście. Zdecydowana większość tych zajęć jest bezpłatna, a szczegółowe programy niebawem znajdą się na stronach internetowych każdej z tych instytucji.

Jestem przekonana, że w naprawdę licznych i ambitnych propozycjach Miasta każdy młody Człowiek znajdzie coś dla siebie, coś – co nie tylko da radość i wytchnienie, ale też poczucie, że wakacje spędzone w mieście mogą wzbogacić i doskonalić i że w tym sensie...są podróżą, która kształci. Wakacje powinny być czasem intensywnego rozwoju dzieci i młodzieży, i chcemy Państwu pomóc to urzeczywistnić.

Życząc miłych chwil wakacyjnych pozdrawiam serdecznie

Anna Okońska –Walkowicz
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

list Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pani Anny Okońskiej


Info: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.


 Nawigacja

Dzielnica XI m. Krakowa '2011