KURDWANÓW - PIASKI WIELKIE - WOLA DUCHACKA


Aktualności

Trwa nabór wniosków do plebiscytu "Miejsca Przyjazne Rodzinom z Dziećmi"
(06.09.2019)

W Krakowie rodziny z dziećmi są ważne i mile widziane wszędzie tam gdzie spędzają czas. Miasto chce takie przestrzenie nagradzać organizując plebiscyt "Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi" - mówi Marzena Paszkot Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny.

Celem Plebiscytu pn. "Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi", prowadzonego w ramach kampanii "Kraków Stawia na Rodzinę" objętej honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa jest prezentacja, promocja oraz zwiększenie miejsc na terenie Miasta Krakowa oferujących udogodnienia w zakresie przystosowania architektonicznego, atrakcyjnej oferty i przyjaznych warunków pobytu rodzicom z dziećmi w różnym wieku. Zależy nam, by dzięki takim miejscom rodziny z dziećmi miały możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa.

Chcemy wyróżnić miejsca gdzie rodziny czują się bezpiecznie, dzieci są chciane i w których na nie się czeka, a cała rodzina może spędzić czas razem: w restauracji, na basenie, ale również w muzeum, urzędzie czy placówce służby zdrowia. Specjalna naklejka ma pomóc w identyfikacji tych miejsc.

Rodzina z dzieckiem - czy dziećmi - wymaga specjalnego traktowania, udogodnień. Ważne czy w urzędzie/kinie/restauracji jest pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym można uspokoić płaczącego malucha, przytulić go, nakarmić? Czy restauracja ma kącik z zabawkami, żeby dziecko mogło pobawić się tam przez chwilę, a nie męczyć rodzica pytaniem, kiedy przyniosą jedzenie? Czy można poruszać się tam z wózkami dziecięcymi - do "okienka", windy, na taras, do przestrzeni wspólnych? Czy personel jest przyjazny? Czy miejsce jest czyste? Czy można tam podgrzać posiłek? Rodzice mają prawo spokojnie załatwić sprawę w urzędzie i nie przejmować się, że ktoś będzie wypraszał ich dzieci, bo są zbyt głośne. Wysoki stołek i kredki to już standard, od miejsca przyjaznego oczekujemy więcej!
Rodzina ma czuć się dobrze razem. Razem, nie osobno! Dzieciom pokazujemy cały świat, a nie tylko jego skrawki. Chcemy wyróżniać i promować takie miejsca, a Pan Prezydent przyzna wyróżnionym firmom i instytucjom Certyfikaty "Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi". Kapituła powołana przez Prezydenta, będzie oceniać takie miejsca w następujących kategoriach:
  1. hotele, gastronomia, rozrywka;
  2. firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne;
  3. kultura, sport, rekreacja;
  4. urzędy i edukacja;
  5. zdrowie.
Laureaci plebiscytu zostaną oficjalnie uhonorowani podczas uroczystej gali zorganizowanej po zakończeniu plebiscytu.

A kto jest przyjazny - to wiedzą najlepiej dzieci i rodzice. Dlatego też, czekamy na zgłoszenia od krakowianek i krakowian.

Zgłoszenia mogą przesyłać też sami zainteresowani.

Wniosek łatwo i szybko można wypełnić na stronie kkr.krakow.pl/plebiscyt lub pobrać i wysłać pocztą na adres: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków.

Na zgłoszenia czekamy do 30 września.

Do projektu nie mogą być zgłaszane podmioty, które statutowo zostały utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi. W trakcie oceny miejsc weryfikowany będzie stan zapewnienia w obiekcie udogodnień dla rodzin z dziećmi np. pokoju dla matki z dzieckiem, kącika do zabawy, krzesełek, przewijaków dla dzieci, czystość itd. oraz przygotowanie atrakcyjnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej, kulinarnej, dostosowanej do potrzeb rodzin z dziećmi np. propozycja specjalnego menu dla dzieci lub zapewnienie opieki animatora zabaw dla dzieci w tracie zajęć dedykowanych rodzicom.

Więcej informacji na stronie www.kkr.krakow.pl w zakładce plebiscyt.

Dobre praktyki należy chwalić, ale warto też się nimi pochwalić i dać przykład innym!

MATERIAŁY DO POBRANIA

Miejsca Przyjazne Rodzinom z Dziećmi - informacja
Miejsca Przyjazne Rodzinom z Dziećmi - ulotka
 
Info: Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny

Nawigacja

 

Dzielnica XI m. Krakowa '2016